PODZIEL SIĘ

Tektura lita, zwana też falista, jest obecnie jednym z głównych materiałów stosowanych w produkcji opakowań kartonowych. Z jednej strony jest ona tania w produkcji. Z drugiej zaś jest, ona wytrzymała, dzięki czemu zapewnia ona skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniem różnego rodzaju paczek. Mimo to wiele osób nadal myli produkcję tektury litej z wytwarzaniem zwykłego papieru. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej jak wygląda produkcja tektury litej.

Celuloza to podstawa

Podstawowym składnikiem niezbędnym do produkcji tektury litej, są włókna celulozowe. Można je pozyskać na dwa sposoby, a mianowicie:

– Z drzew. Dotyczy to w szczególności sosen oraz niektórych drzew liściastych.

– Poprzez recykling. Można ją bowiem odzyskać na przykład ze zużytego papieru.

Niezależnie od wybranej metody, w pierwszej fazie produkcji, materiał jest poddawany fazowaniu. Proces ten ma na celu oddzielenie włókien celulozy od drewna lub papieru. W kolejnym etapie celuloza jest mieszana z wodą w celu uzyskania półpłynnej masy, która następnie jest przenoszona na specjalne sita w celu odsączenia nadmiaru wodu. W ostatnich etapach produkcja tektury litej obejmuje jej suszenie oraz wykańczanie, w ramach którego producent tektury litej często dodaje specjalne środki mające na celu poprawę właściwości tektury, takie jak na przykład środki utrudniające jej zapalenie. Na tym etapie tektura nabiera również swojego ostatecznego wyglądu.

Dodatkowe procesy produkcyjne

Oprócz wspomnianych przez nas wcześniej procesów niemal każdy producent tektury litej bardzo często poddaje ją różnego dodatkowym czynnikom, mającym na celu między innymi zmianę jej wyglądu, czy też właściwości. Najczęściej są to:

– Falowanie. Jak sama nazwa wskazuje, proces ten ma na celu nadanie tekturze falistego kształtu. Wykonuje się to poprzez przeprowadzenie tektury przez specjalne wałki falujące.

– Dobór dodatkowych surowców. Najczęściej obejmuje on dobór papieru o stosunkowo dużej gramaturze.

– Mieszanie warstw klejów. Stosuje się je w celu poprawy wytrzymałości tektury lub też jej usztywnienia.

Oraz wiele innych procesów, uzależnionych między innymi od typu danej tektury. W praktyce oznacza to, że niemalże każdy producent tektury litej, ma nieco sposoby jej wytwarzania. Jest to w dużej mierze uwarunkowane wytycznymi klientów, którzy często potrzebują tekturę o ściśle określonych właściwościach. Dzięki temu można uzyskać tekturę, która skutecznie zabezpieczy znajdujący się w niej przedmiot przed jego uszkodzeniem w czasie jego transportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here