PODZIEL SIĘ

Praca stanowi ważną część naszego życia. To w niej spędzamy sporą część naszego czasu, to o niej często wspominamy w rozmowach, to jej intensywnie szukamy. Każdy chce tak dobrać swoje środowisko pracy, by czuć się w nim jak najlepiej. Często nawet wysokie zarobki nie są w stanie zrekompensować trudu, jaki wiąże się z niedopasowaniem wymagań do posiadanych predyspozycji. Jak więc zminimalizować ryzyko, że miejsce w którym się znajdziesz nie będzie odpowiadało twoim oczekiwaniom?

Wybierając zawód warto określić swoją osobowość oraz predyspozycje zawodowe. Da ci to pewność, że mądrze pokierujesz swoją karierą. Masz szansę odnosić sukcesy i doświadczać satysfakcji w życiu zawodowym. Brak dopasowania osobowości do zawodu prowadzi do marnowania unikalnego wkładu, który mógłbyś włożyć, gdybyś pozwolił sobie na bycie tym, kim jesteś. Każda osobowość jest światu potrzebna i dla każdej znajdzie się odpowiednia praca.

Dobranie odpowiedniej osoby do odpowiedniego stanowiska jest gwarancją większej efektywności. Poznanie swojej osobowości gwarantuje odkrycie tego, gdzie (w jakim środowisku) działasz najlepiej. Na przykład niektórzy lepiej działają w samotności, potrzebują przestrzeni i ciszy, inni potrzebują towarzystwa, rozmów. Uświadomienie sobie własnej energii, zapotrzebowania na bodźce i stymulacje pozwoli ci w taki sposób zarządzać własną energią, by odpowiednio rozłożyć ją na cały dzień pracy i wszelkie obowiązki. Zastanów się, z jakimi wymaganiami wiąże się dana praca i co jest w niej najważniejsze. Ustalenie priorytetów pozwoli ci zobaczyć, które cechy pomogą ci w ich spełnianiu. Może dany zawód wymaga odporności na stres, innowacyjnego podejścia do zadań i szybkich reakcji, a ty lepiej czujesz się w spokojnym środowisku, kierującym się określonymi zasadami?

Osobowość jest także ważna w kontakcie z innymi. Poznanie własnych procesów decyzyjnych daje światło na sposoby, w jaki inni podejmują decyzje. Dzięki temu łatwiej będzie współpracować czy unikać konfliktów w procesie podejmowania decyzji. Poznając siebie poznajesz swoje granice. Wiesz kiedy odpuścić, dać sobie przestrzeń i czas. Dajesz sobie przyzwolenie, by odmówić. Kiedy wiesz, jaki ktoś jest i jaki ty jesteś łatwiej dojść do porozumienia i ustalić wspólny plan działania, by osiągnąć sukces. Świadomość tego, co wynika z twojej osobowości może ci pomóc w znalezieniu rozwiązań sytuacji problemowych, konfliktowych czy stresowych. Dowiesz się też dlaczego radzisz sobie z sytuacjami w dany sposób.

Co w momencie, gdy stoisz przed szansą lub koniecznością przekwalifikowania? Dopasowanie wymagań nowego zawodu do indywidualnych predyspozycji pomoże ci lepiej dostosować się do nowych warunków pracy, a przy okazji w perspektywie długofalowej przynieść ci więcej zadowolenia ze sfery zawodowej. Poznanie osobowości pomoże ci także zawęzić pole poszukiwań nowej pracy. Wiedząc jaki jesteś możesz lepiej dopasować dziedzinę, w której chciałbyś się rozwijać.

Osobowość jest naszą bazą. To dzięki niej zachowujemy się w określony sposób, mamy swoje wzorce reakcji i postawy. Dobry test osobowości pozwoli Ci określić Twoje mocne i słabe strony, wskaże w jakim kierunku się rozwijać i jakie środowisko pracy wybrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here