PODZIEL SIĘ

Aby alkomat działał poprawnie i pokazywał precyzyjne wyniki pomiarów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, niezbędne staje się przeprowadzenie procesu kalibracji. Dzięki temu wiemy, że urządzenie jest gotowe do pracy i będzie działało bez zarzutu. Przeprowadzenie kalibracji sprawia, że tester alkoholu będzie dawał powtarzalne i precyzyjne wyniki, dzięki czemu będziemy mieć pewność co do stanu swojej trzeźwości. Kalibracja powinna odbywać się cyklicznie.

Kalibracja alkomatów – co to oznacza

Pod pojęciem tym kryje się odpowiednie ustawienie alkomatu w celu jego prawidłowego działania. Przeprowadzenie zabiegu kalibracji uzależniona jest od kilku czynników, takich jak rodzaj i wielkość sensora, częstotliwość użytkowania alkomatu i intensywność jego eksploatacji oraz sposób użytkowania i przechowywania urządzenia. Jak wiadomo alkomat jest wyposażony w bardzo czuły sensor elektrochemiczny lub półprzewodnikowy, który jest podatny na działanie bardzo wysokich i ujemnych temperatur oraz na wilgoć.

Dlaczego kalibracja alkomatu jest konieczna

Nowy alkomat powinien być skalibrowany i gotowy do pracy już w momencie zakupu. Tester alkoholu, które jest użytkowany musi być poddawany kalibracji, ponieważ z czasem jego wydajność może się obniżyć. Jest to związane z intensywnością jego użytkowania. Sensor elektrochemiczny lub półprzewodnikowy w wyniku częstego użytkowania naturalnie się zużywa dlatego należy przeprowadzać cykliczne zabiegi kalibracji. Dzięki nim można przedłużyć działanie urządzenia i mieć pewność co do jego wiarygodnych i miarodajnych wyników. Nie wykonanie kalibracji w odpowiednim czasie może spowodować, że urządzenie będzie pokazywało nieprawidłowe wyniki, albo co gorsza sensor może ulec uszkodzeniu. Więcej znajdziesz na: https://bean.pl/jak-przebiega-kalibracja-alkomatu/

Na czym polega kalibracja

Alkomaty wyposażone w sensory półprzewodnikowe kalibruje się zazwyczaj co pół roku lub po 200 przeprowadzonych pomiarach, zaś w przypadku urządzeń z sensorami elektrochemicznymi zaleca się przeprowadzenie jej raz na rok lub po 500 wykonanych testach. Do przeprowadzenia kalibracji alkomatu wykorzystuje się urządzenia, zwane symulatorami wydechu oraz specjalne wzorce, które są roztworami różnej wartości stężeń etanolu. Alkomat jest podłączony do symulatora wydechu, który wtłacza w nie powietrze z ilością etanolu, znajdującego się we wzorcu. Dzięki kalibracji można prawidłowo ustawić wskazania alkomatu i przywrócić ich idealną sprawność.
Kalibrację alkomatu można przeprowadzić w sklepie Bean.pl. Każda przeprowadzona kalibracja jest udokumentowana, co poświadczone jest stosownym Certyfikatem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here