PODZIEL SIĘ

Wybór wentylatora przemysłowego jest niezwykle ważną kwestią, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami odpowiedzialnymi za skuteczną wentylację zarówno pomieszczeń, jak i stanowisk pracy z różnego rodzaju zanieczyszczeń w postaci m.in. gazów, pyłów i oparów. Ze względu istnienie kilku rodzajów wentylatorów, które różnią się od siebie nie tylko pod kątem budowy, ale także w zakresie zróżnicowanej wydajności i przeznaczeniu, ich wybór może stanowić nie lada wyzwanie.

W celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu pracy zarówno w hali produkcyjnej, warsztacie, jak i magazynie niezbędne jest zadbanie o odpowiedni dobór wentylatora przemysłowego. Stąd tez w trakcie podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę m.in. kwestie związane z wielkością oraz funkcją pomieszczenia, w którym wspomniane urządzenia ma zostać zamontowane. Będzie miało to znaczny wpływ na sprawną i efektywną wentylację.

Ogólna charakterystyka

Wentylatory przemysłowe stanowią jeden z niezbędnych elementów systemów wentylacyjnych. Od lat wykorzystywane są również do oddymiania, napowietrzania kotłów energetycznych, klimatyzacji oraz w systemach chłodzenia. Ich wydajność i niezawodność ma duże znaczenie/wpływ na produkcję zakładu. Wentylatory przemysłowe mają za zadanie wymuszanie ruchu powietrza, co pozwala na usuwanie zarówno nieprzyjemnych zapachów, suchego powietrza, jak i wszelkich zanieczyszczeń. Przyczyniają się także do regulacji temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Można, lecz nie trzeba ich podłączać do układu wentylacyjnego, wszystko zależy tak naprawdę od charakteru ich zastosowania, np. jako wolnostojące urządzenia sprawdzają się na placach budowy.

Rodzaje

Jak wspomniano wyżej odpowiedni wybór wentylatora przemysłowego, może stanowić dla wielu osób nie lada wyzwanie, tym bardziej że na rynku mamy dostęp do urządzeń przeznaczonych do standardowego lub specjalnego zastosowania. Te pierwsze stanowią idealne rozwiązanie, gdy mamy do czynienia z normalnymi warunkami pracy zaś te drugie są idealnym rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których panują nie tylko wysokie temperatury, ale także emitowane są agresywne gazy lub substancje chemiczne o charakterze łatwopalnym. Ze względu na budowę wentylatory przemysłowe możemy podzielić na urządzenia promieniowe oraz osiowe. Z kolei biorąc pod uwagę kwestie związane z ich montażem, wyróżniamy:

  • wentylatory kanałowe;
  • wentylatory dachowe;
  • wentylatory ścienne.

Czym się kierować przy ich wyborze?

Chcąc zadbać o właściwy dobór wentylatora, warto, jest się kierować kilkoma czynnikami takimi jak np.:

  • wielkość i przeznaczenie obiektu/pomieszczenia;
  • możliwość/sposób ich montażu;
  • rodzaj zanieczyszczeń powstających w zakładzie;
  • emisja szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań;
  • rodzaj wykonywanych prac na terenie zakładu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, o które zadbała firma Fantech, jest specjalny formularz dostępny na ich stronie: https://fantech.pl/dobor-wentylatora/, po którego wypełnieniu fachowcy pomogą w doborze odpowiednie wentylatora przemysłowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here