PODZIEL SIĘ

Technologiczny rozwój, który nastąpił w okresie ostatnich stu lat, przynosząc ludzkości niewątpliwie wiele korzyści, sprawił jednocześnie, że żyjemy w czasach charakteryzujących się tempem zmian niespotykanym dotąd nigdy w historii. Dzisiejszy ciągły pośpiech i natłok informacyjny powodują u większości ludzi nieustające napięcie fizyczne i psychiczne, którego bardzo trudno się pozbyć.

Jak radzić sobie ze stresem?

Na szczęście sposobów na eliminowanie nadmiernego stresu jest wiele – bieganie, spacery, jazda na rowerze, ulubione hobby – wszystko to sprawia, że nasz organizm wytwarza endorfiny, które pomagają nam w przywróceniu stanu emocjonalnej równowagi. Podobne właściwości mają ziołowe herbaty o łagodnym działaniu rozkurczowym i wyciszającym – takie jak napar z rumianku, mięty czy melisy lekarskiej. Kolejnym sposobem na zachowanie spokoju i zdrowia, znanym już w starożytności są kąpiele. Popularne dziś SPA mają prawdopodobnie swój początek w rzymskiej idei Sanus Per Aquam (stąd skrót), co oznacza Zdrowie Przez Wodę i wyraża wiarę Rzymian w leczniczą moc wody. Korzystając ze zdobyczy starożytnej cywilizacji, możemy, wzorem Cezarów powiedzieć stresowi nie zażywając kąpieli, czy relaksując się pod prysznicem.

Jak się odprężyć przed snem?

Nasza codzienność często nie pozwala nam na dysponowanie zbyt długim czasem wolnym w dni powszednie. Teoretycznie powinniśmy znaleźć godzinę, dwie w ciągu doby tylko dla siebie, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Pobudka wcześnie rano, co najmniej 10 godzin w pracy (licząc dojazd), po pracy obiad, odrabianie lekcji z dziećmi, jakieś zajęcia dodatkowe naszych latorośli i już zegar bije 22.00 a my jesteśmy tak zmęczeni, że nie ma mowy o żadnym sporcie czy hobby. Nawet jednak w takim natłoku zajęć z pewnością zawsze znajdziemy czas na odprężający prysznic przed pójściem do łóżka. Żeby uczynić z tej zwyczajnej czynności przyjemny, wyciszający rytuał, warto włożyć w przygotowanie odrobinę wysiłku – świeczka, przyjemna muzyka i odpowiedni żel pod prysznic zamienią zwykły natrysk w przyjemny codzienny zwyczaj. Wybierając zapach świecy i żel, warto zwrócić uwagę na popularne i zarazem wartościowe zioła: miętę, lawendę czy bazylię.

Miętowy żel pod prysznic – remedium na stres i sposób na relaks

Wspomniana już wyżej, niezwykle popularna mięta, jest przez nas niestety niedoceniana. Stosując ją głównie w postaci naparu jako panaceum na dolegliwości trawienne, zapominamy o jej pozostałych właściwościach. Zawarty w mięcie mentol jest substancją aktywną, która w kontakcie ze skórą podrażnia zakończenia czuciowe receptorów zimna wywołując w ten sposób uczucie chłodu. Wykazuje ponadto lekkie działanie znieczulające, kojące oraz przeciwświądowe. W skondensowanej formie olejku mentolowego, mięta stosowana jest często zewnętrznie w bólach głowy, reumatycznych czy nerwobólach. Ze względu na swoje właściwości, mentol to substancja używana nie tylko w zielarstwie czy farmacji, ale również w kosmetologii. Zawierają go kremy do stóp, balsamy do ciała, maseczki na twarz oraz płyny do kąpieli. Dlatego, jeśli naszym rytuałem na dobranoc ma stać się wieczorny natrysk, może zamiast popularnej lawendy czy geranium, warto wypróbować właśnie żel pod prysznic z miętą, który działając kojąco i rozluźniająco, umożliwi nam spokojny i głęboki sen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here