PODZIEL SIĘ

ecydując się na zakup alkomatu, wielu z nas staje przed dylematem, który model wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, a rozpiętość cenowa jest ogromna. Dlatego warto wiedzieć, jaki rodzaj urządzenia jest nam potrzebny. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze rodzaje alkomatów, opiszemy ich zastosowanie i przedstawimy orientacyjne ceny.

Alkomaty półprzewodnikowe

Te najprostsze modele alkomatów przeznaczone są do osobistego użytku. Nadają się dla osób zmotoryzowanych, które chcą mieć zawsze pewność co do swojego stanu i możliwości prowadzenia pojazdu. Zasada działania urządzenia jest prosta, zamontowany w nim sensor półprzewodnikowy rozróżnia w wydychanym powietrzu cząstki etanolu. Koszt takiego urządzenia waha się między 150, a 250 PLN.
Alkomat taki powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego kierowcy. Wykonywane za jego pomocą pomiary są dosyć precyzyjne, obsługa jest dziecinnie prosta, a kompaktowe rozmiary pozwalają na schowanie go w dosłownie w każdym schowku samochodowym.

Alkomaty elektrochemiczne

Tego rodzaju aparaty to urządzenia nowej generacji. Wyposażone są w bardzo czuły i precyzyjny sensor, który wykrywa molekuły alkoholu w wydychanym powietrzu i są w stanie wykryć nawet bardzo małe jego ilości. Są to wyjątkowo dokładne i godne zaufania urządzenia.
Profesjonalne modle elektrochemiczne stosowane są przez policję w wielu krajach świata, organizatorów imprez masowych, czy też podczas kontroli podejrzanie zachowujących się pracowników w zakładach pracy. Cena tego rodzaju urządzeń oscyluje pomiędzy 300 PLN, a nawet 1500 PLN – – sprawdź ofertę takich alkomatów na: https://www.kalibrujemy.pl/12-profesjonalne-alkomaty-z-atestem

Alkomaty dowodowe

Są to urządzenia głównie stosowane przez służby mundurowe. Wyniki badań przeprowadzonych za ich pomocą mogą być przedstawiane w sądzie jako materiał dowodowy. Charakteryzują się one niskimi kosztami eksploatacji, a niektóre modele są w stanie przeprowadzić kilkaset pomiarów w ciągu godziny. Ich koszt to około 2 tysiące PLN.

Alkomaty blokujące mechanizm zapłonu

Te urządzenia stosowane są we wszelkiego rodzaju firmach transportowych. Układ zapłonowy auta połączony jest z alkomatem. By możliwe było uruchomienie pojazdu, kierowca musi wykonać badanie. Jeżeli alkomat wykryje w jego wydechu cząstki alkoholu, zapłon zostaje zablokowany. Cena takiego urządzenia mieści się między 5, a 8 tysięcy PLN i może wydawać się wysoka. Warto jednak pamiętać, że jest ona znacznie niższa, niż koszt ewentualnych strat wiązanych z wypadkiem spowodowanym przez pijanego kierowcę.

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje alkomatów oferuje sklep Kalibrujemy.pl, znany dostawca atestowanych profesjonalnych urządzeń tego typu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here