PODZIEL SIĘ

Aby bez problemów znaleźć pracę jako kierowca ciężarówki bądź autobusu potrzebne są nie tylko odpowiednie umiejętności praktyczne i doświadczenie w kierowaniu dużymi pojazdami. Niezbędne jest również uzyskanie formalnych dokumentów potwierdzających te umiejętności. Obecnie na każdą osobą zamierzającą związać się zawodowo z transportem ludzi bądź rzeczy czeka kwalifikacja wstępna.

Obowiązek unijny


Na mocy postanowień podjętych w strukturach unijnych kwalifikacja wstępna pełna bądź przyspieszona trafiła również do polskiego prawodawstwa. Dzięki temu wszyscy kierowcy dużych pojazdów z całej zjednoczonej Europy posiadają podobne uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych lub autobusów.
Co więcej, zdobycie tych dokumentów uprawnia młodszych kierowców do szybszego podjęcia pracy – kierowcy ciężarówek nie muszą czekać do ukończenia 21 roku życia, a mogą być zatrudnieni już po 18-tce. W przypadku kierowców autobusów wymagania również są zmniejszane – z 24 na 21 lat.

Kwalifikacja w Krakowie


Również w Krakowie istnieje możliwość nabycia tych potrzebnych uprawnień. To dzięki ofercie Ośrodka Szkolenia Kierowców Codex, który systematycznie organizuje kursy na odpowiednim poziomie, stwarzającym szansę na pomyślne zdanie egzaminów.
Kurs trwa 280 godzin, przy czym zasadniczą jego część stanowią zajęcia teoretyczne – zarówno te dedykowane przyszłym kierowcom ciężarówek, jak i osobom, które myślą o prowadzeniu autobusów. Część praktyczna obejmuje 20 godzin jazdy, z czego podczas 16 godzin budowane są umiejętności kierowców w ruchu ulicznym, a 4 godziny zajmują ćwiczenia na płycie poślizgowej w warunkach specjalnych. Ćwiczenia w warunkach specjalnych możliwe są do przeprowadzenia na symulatorach.

Dla kogo kwalifikacja wstępna


O kwalifikację mogą starać się osoby, które są obywatelami polskimi lub obcokrajowcy, zamierzający zatrudnić się u pracodawcy prowadzącego działalność w naszym kraju. Nie ma tutaj znaczenia płeć oraz fakt posiadania prawa jazdy w jakiejkolwiek kategorii. Nie ma również wymagania, by miejscem zamieszkania kursanta Codexu był Kraków.

Na końcu egzamin


Egzamin państwowy odbywa się na terenie ośrodka, w którym prowadzone było szkolenie. Przeprowadzany jest w formie testu teoretycznego, a zdający muszą się wykazać wiedzą w części ogólnej oraz w części specjalistycznej nawiązującej do konkretnej kategorii prawa jazdy. Po pomyślnym zdaniu egzaminu i przeprowadzeniu stosownych badań lekarskich i psychologicznych otrzymuje się oznaczony kodem 95 wpis do prawa jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here