PODZIEL SIĘ

Bez wątpienia, czosnek jest królem w świecie roślin leczniczych. To przede wszystkim, naturalny antybiotyk, który ma wiele zalet. Jednym z nich jest zwalczanie infekcji, często przy bólach gardła podawany jest z miodem i cytryną. Ma wpływ na hamowanie rozwoju bakterii czy znacznie obniża ciśnienie krwi. Jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie, czosnek jest niezbędny! Warto dowiedzieć się więcej o tej cennej roślinie.

Jakie właściwości kryje czosnek

Gdybyśmy jedli codzienne ząbek czosnku, już po krótkim czasie efekty byłyby widoczne. W tej małej roślinie kryje się bogactwo witamin, jak: B1, B2, PP, C, prowitamina A, ale także mikroelementy, jak kobalt, chrom czy nikiel. To również kopalnia soli mineralnych, jak potas, wapń czy magnez. Na co czosnek pomaga:

  • Czosnek chroni przed infekcjami wirusowymi układu oddechowego. Wszystko dzięki związkom siarkowym, które znajdują się wewnątrz tej rośliny. W czasie jesiennym na naszym stole tej rośliny nie może zabraknąć!
  • Czosnek ma właściwości jak aspiryna. Ma też właściwości przeciwzakrzepowe, które obniżają lepkość krwi. Zapobiega też zawałowi oraz udarowi mózgu.
  • Dba o nasze trawienie. Czosnek reguluje pracę naszego układu pokarmowego i pomaga przy tworzeniu się żółci, ułatwiając tym samym pracę jelitom. Również ma wpływ na nieprzyjemne wzdęcia. Warto dodawać czosnek do wielu potraw do tłustych, ale też ciężkostrawnych.
  • Walczy z pasożytami jelit. Dzięki działaniom bakteriobójczym czosnek ma wpływ na nasz układ pokarmowy, dzięki temu chroni nasz organizm przed owsikami, tasiemcami oraz glistami.

Jak sadzić czosnek

Czosnek ozimy warto zasadzić jesienią, najlepiej w drugiej części października, a czosnek jary wczesną wiosną. Oto jak postępować przy sadzenie czosnku: instrukcja na wiosnę i jesień. W przypadku czosnku ozimego, ząbki potrzebują czasu, aby wytworzyć korzenie. Zasadzając czosnek, warto spojrzeć na wierzchołek, gdyż sadzi się go spiczastą częścią do góry i powinna go zakrywać cienka warstwa podłoża. Warto też pamiętać o nawadnianiu w czasie suszy. Najlepiej pracę przeprowadzać rano, aby czosnek mógł w czasie dnia wyschnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here