Alkohol spożywany w sposób permanentny ma wyniszczający wpływ na zdrowie człowieka. Odnosi się to zarówno do jego fizjologicznej, jak i psychologicznej strony. By zapobiec dalszej dewastacji własnego organizmu, alkoholik powinien jak najszybciej przestać pić. Jak jednak sprawić, by zdrowy rozsądek wygrał z nieodpartą ochotą na kolejny kieliszek alkoholu? Odpowiedź poniżej.
Skutki spożywania alkoholu na zdrowie człowieka
Oddziaływanie alkoholizmu na organizm człowieka możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią konsekwencje fizjologiczne, do których zaliczamy:
- schorzenia układu pokarmowego (np. krwawienia i stany zapalne w całym przewodzie pokarmowym, biegunki, refluks, wrzody, marskość wątroby, zapalenie trzustki)
- schorzenia układu sercowo-naczyniowego (np. anemia, zaburzenia rytmu serca, powiększenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze)
- schorzenia układu oddechowego (przewlekłe infekcje, zapalenie nisogardzieli i zatok, gruźlica)
- schorzenia układu nerwowego (zaburzenia czucia, niedowłady, padaczka, zaburzenia widzenia i ślepota)
Drugą grupę konsekwencji choroby alkoholowej stanowią objawy psychologiczne, takie jak:
- zaburzenia pamięci
- utrata dotychczasowych zainteresowań
- zmniejszenie koncentracji
- zaburzenia uwagi
- szybka męczliwość pracą umysłową
- zaburzenia toku rozumowania
- drażliwość
- agresja
- huśtawki nastrojów
- zanik poczucia wstydu na rzecz zdobycia alkoholu
- groźne choroby psychiczne (psychozy, otępienie, paranoje, majaczenie, halucynacje, depresja lub jej nasilenie w połączeniu z alkoholem)
Efektywne sposoby walki o swoje zdrowie i życie
Aby przerwać dalsze wyniszczanie organizmu, chory powinien podjąć adekwatne działania. Należą do nich:
- poddanie się na diagnozie alkoholowej
- udanie się na detoks alkoholowy
- uczęszczanie na dobraną w procesie diagnozy terapię
- korzystanie z grup wsparcia po zakończeniu terapii
- wsparcie silnej woli poprzez zabieg zaszycia alkoholowego
Zaszycie alkoholowe, popularnie zwane wszywką stanowi dobry sposób na prowadzenie efektywnej terapii. Pomaga utrzymać trzeźwy stan organizmu przez około 12 miesięcy. Dzięki temu chory ma czas, by zregenerować się fizycznie oraz pracować nad spokojem psychicznym. Rekonwalescencja organizmu alkoholika może trwać jednak dłużej, zatem – jeśli nie czuje się pewnie – po upływie ważności zaszycia alkoholowego, może poddać się temu zabiegowi ponownie.
Na wszywkę można udać się bez skierowania lekarskiego. Jest to korzystne szczególnie dla chorych, którzy potrzebują jej w szybkim czasie. W województwie dolnośląskim zabieg zaszycia alkoholowego wykonuje Centrum Medyczne Alkomedica. Chory może się umówić na wizytę telefonicznie lub online tu https://www.alkomedica.pl/.