PODZIEL SIĘ

Jeżeli chcemy mieć w salonie kominek, jeśli na działce chcemy postawić grill lub jeżeli chcemy zbudować swój własny piec, zawsze będziemy musieli skorzystać z odpowiedniej zaprawy, tj. z zaprawy odpornej na wysokie temperatury. Zanim zdecydujemy się jednak na zakup jakiejkolwiek z nich, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat, ponieważ nie chodzi tu o zaprawę standardową.

I tak przede wszystkim – zaprawa ognioodporna dzieli się na kilka rodzajów. Podstawowy podział to zaprawy suche i tzw. kleje, czyli zaprawy od razu gotowe do użycia, przy czym te pierwsze dzielą się jeszcze według gatunku i uziarnienia. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, lepiej wybrać kleje – adresuje się je bowiem właśnie do osób „zielonych” w budowie kominków i w innych tego typu pracach.

Jeśli chodzi o sposoby wiązania, zaprawa ogniotrwała w swej najbardziej podstawowej wersji nie łączy się w ogóle, dlatego – w przypadku budowy kominka czy grilla – najlepiej skorzystać z tzw. mieszanki. Pamiętajmy też, że przygotowanie zaprawy – w zależności od jej rodzaju – wymaga dolania albo cementu, albo szkła wodnego.

Alternatywą dla tego typu zapraw – choć nie zawsze mającą zastosowanie – jest taśma ceramiczna. Ona również charakteryzuje się odpornością na najwyższe temperatury i – poza wykorzystaniem domowym – jest używana w szeroko pojętym przemyśle.

Dlaczego jednak z takich rozwiązań w ogóle korzystać? Odpowiedź jest prosta – kominki, piece, grille i inne tego typu rzeczy generują duże temperatury, których inna zaprawa po prostu nie zniesie. Jeżeli nie chcemy więc, aby płytki w naszym kominku odpadały, po prostu musimy zainwestować w rozwiązania wyżej wymienione. Oczywiście pamiętajmy, że sama zaprawa problemów nie rozwiąże – trzeba ją jeszcze odpowiednio nałożyć – ale to chyba oczywiste dla osób, które zabierają się za budowę owego kominka itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here