PODZIEL SIĘ

Recesja dziąseł (zanik dziąseł) jest bardzo często spotykaną zmianą chorobotwórczą u pacjentów. Tej zmianie towarzyszy odsłonięcie korzeni zębów, przede wszystkim po stronie policzkowej. Gdy dopuścimy do takiego stanu naszego uzębienia, konieczna będzie wizyta u specjalisty – lekarza periodontologa. Podczas wizyty kontrolnej lekarz rozpozna przyczynę odsłonięcia naszych szyjek zębowych i postara się dobrać możliwie najlepszą metodę terapii zanikających dziąseł. Ponadto pacjent, który zaobserwował u siebie powyższe objawy, powinien w sposób szczególny zainteresować się swoim uzębieniem i utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. W tym celu powinien:

  1. Codziennie myć zęby – najlepiej po każdym posiłku
  2. Stosować w codziennej higienie nici dentystyczne
  3. Stosować do higieny jedynie szczoteczki z miękkim włosiem, by nie dopuścić do powstawania urazów mechanicznych
  4. Używać pasty do zębów, która jest bogata we fluor, z przeznaczeniem do stosowania dla zębów wykazujących nadwrażliwość. Nie zaleca się korzystania z past wybielających zęby.
  5. Wprowadzić do użytku płyn do płukania ust, który ochrania przed odkładaniem się płytki nazębnej

Pacjent musi mieć świadomość, że najczęstszą przyczyną odsłonięcia korzeni zębów jest brak prawidłowej higieny zębów i jamy ustnej. Brak wystarczającej troski o nasze zęby prowadzi do powstawania próchnicy na ich powierzchni, a to z kolei sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego, będącego siedliskiem bakterii. Bakterie kolejno podrażniają dziąsła i skutkują odchodzeniem ich od powierzchni zębów. W ten sposób odsłaniając korzenie zębów.

Podczas wizyty u lekarza periodontologa, dentysta w pierwszej kolejności postara się usunąć kamień osadzony na naszych zębach oraz wszelkie inne osady zaległe na uzębieniu. Po usunięciu kamienia, pacjent zwracając szczególną uwagę na prawidłową higienę swoich zębów, będzie stopniowo mógł zaobserwować poprawę kondycji dziąseł i ich powrót na swoje miejsce. Ponadto dziąsła już nie powinny wykazywać tendencji do odsłaniania szyjek zębów i ich przyczyn. Z czasem pacjent całkowicie pozbędzie się drazliwego odsłonięcia korzeni zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here